کد خبر: ۱۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - یکشنبه هشتم اسفند 1395
مهمترین موضوعات بررسی شده: گزارش وزارت تعاون درخصوص «بررسی الزامات توسعه و نیازهای آموزش فنی و حرفه­ ای کشور/ تصویب لایحه حمایت از محیط­ بانان و جنگل­ بانان/ اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل در برخی استان­ های کشور/ تصویب آیین­ نامه جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی/ اصلاح قانون چگونگی رسیدگی به دعاوی و اختلافات دولت و اشخاص خصوصی در امر واگذاری بنگاه ها، سهام و اموال دولتی/ تصویب آیین ‏نامه اجرایی هیئت‏ های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی/ موافقت دولت با خروج موقت تعدادی از آثار تاریخی و فرهنگی از کشور.

** گزارش وزارت تعاون درخصوص «بررسی الزامات توسعه و نیازهای آموزش فنی و حرفه­ ای کشور و وضعیت بازار کشور»

هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت ­الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­ جمهوری، به بررسی گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص الزامات توسعه و نیازهای آموزش فنی و حرفه ­ای کشور و نیز وضعیت بازار کار کشور پرداخت.

دکتر روحانی آموزش فنی و حرفه­ ای را مقوله­ ای مهم در توسعه اشتغال، ارتقای بهره­وری و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور دانست و بر تلفیق آموزش­ های نظری و عملی و روزآمدی و سازگاری آموزش ­ها با محیط­ه ای واقعی کار تأکید کرد.

رییس ­جمهور اظهار داشت: مدرک و استانداردهای این سازمان بایستی برای مردم اطمینان ­آور باشد و با توسعه مشارکت بخش خصوصی و مراقبت از رعایت استانداردهای لازم مهارت، تحول بزرگی را در جهت توانمندسازی نیروی انسانی و تقویت اشتغال در جامعه سازماندهی کرد.

وی هدف نهایی از توسعه مهارت­ ها را افزایش اشتغال پایدار در جامعه ذکر کرد و تعمیم آموزش مهارت به بخش­ های وسیع ­تر از جامعه را ضرورت امروز و فردای کشور دانست.

دکتر روحانی همچنین از دست ­اندرکاران سازمان فنی و حرفه­ ای قدردانی کرد.

گزارش ارایه شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به لزوم بهسازی و نوسازی زیرساخت­ های فنی و حرفه ­ای کشور، به مقایسه رشد اقتصادی و تعداد کارآموزان آموزش­ های مهارتی پرداخته شده است.

تجربه کشورهای پیشرو در تحول ساز و کار آموزش مهارتی نشان می­دهد دولت به عنوان توسعه و تنظیم ­گر آموزش­ های مهارتی و بخش خصوصی به عنوان مجری آموزش اقدام کرده­اند تا با توجه به نیازهای متغیر کار، آموزش لازم را ارایه دهند.

سازمان فنی و حرفه ­ای به منظور سفارش پذیر کردن و تقاضا محور نمودن آموزش­های مهارتی، با بیش از 100 دستگاه اجرایی دولتی و غیر دولتی تفاهم نامه منعقد نموده است، که نتیجه آن تدوین بیش از 200 استاندارد آموزش مهارت و آموزش یک میلیون و 804 هزار و 969 نفر طی سال های 1392 تا 1395 بوده است.

** لایحه حمایت از محیط­ بانان و جنگل­ بانان به تصویب رسید

هیئت وزیران مصوب کرد محیط­ بانان و جنگل­ بانان از حیث مسئولیت جزایی و مدنی، دیه و خسارات وارده به اشخاص ثالث و همچنین جبران خسارات وارده به آنان در قبال صدمات جانی و زیان مالی که در جهت انجام وظیفه متحمل می­شوند و کمک مالی به آنان و خانواده­شان در دوران تعقیب و بازداشت و بعد از آن، مشمول قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری خواهند بود.

همچنین درمورد بیمه عمر و حوادث و انواع بیمه­ های متداول دیگر و نحوه تأمین حق بیمه، افراد یاد شده مشمول اصلاحیه قانون بیمه عمر و حوادث کارکنان نیروهای مسلح می­شوند.

اختصاص دویست میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از سیل در برخی استان­ های کشور

دولت با اختصاص مبلغ دویست میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل در برخی استان­ های کشور موافقت کرد.

هیئت وزیران به منظور جبران خسارات، مدیریت بهینه، امداد و نجات و خدمات رسانی به خسارت دیدگان ناشی از سیل اخیر در استان­ های فارس، بوشهر، هرمزگان و کرمان، مبلغ 50 میلیارد ریال اعتبار به هریک از این استان­ ها اختصاص داد.

** آیین­ نامه جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی به تصویب رسید

هیئت دولت با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در توسعه پایدار اقتصادی، آیین­ نامه اجرایی مربوط به برخی از مواد قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی را به تصویب رساند.

اهداف این آیین ­نامه عبارتند از: حفظ کاربری زراعی و کشاورزی و بهره‏وری بهینه از منابع آب و خاک کشور، جلوگیری از خرد شدن بی‏رویه اراضی کشاورزی و بروز پدیده زمین‏خواری، شفافیت بخشی به مالکیت اراضی کشاورزی، تعیین و منطقی نمودن حد نصاب‏ های فنی، اقتصادی اراضی کشاورزی بر اساس مؤلفه‏ های مقرر در قانون، ساماندهی واحدهای بهره‏ برداری منفرد و پراکنده در قالب الگوهای نظام بهره ‏برداری، پیش ‏بینی سازوکارهای لازم برای مواجهه با خردشدن اراضی کشاورزی و ایجاد مشوق‏ های لازم برای تجمیع و یکپارچه‏ سازی اراضی کشاورزی.

هیئت وزیران همچنین وزارت جهادکشاورزی را موظف کرد از هرگونه اقدام عملی که منجر به خردشدن اراضی کشاورزی می‏گردد جلوگیری به عمل آورده و متخلفین را در اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‏ ها به مراجع قانونی ذی‏ صلاح معرفی کند.

دولت همچنین به منظور تشویق مالکین به تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشـاورزی و رساندن مساحت اراضی یادشده به حد نصـاب‌های تعیین شده و بالاتـر، وزارت جهادکشاورزی را موظف کرد متقاضیان را در اولویت پرداخت یارانه ‏های حمایتی، تسهیلات و امتیازات موضوع این آیین­ نامه قرار دهد.

** اصلاح قانون چگونگی رسیدگی به دعاوی و اختلافات دولت و اشخاص خصوصی در امر واگذاری بنگاه ها، سهام و اموال دولتی

هیئت وزیران با اصلاح موادی از قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه و قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مربوط به چگونگی رسیدگی به دعاوی و اختلافات دولت (سازمان خصوصی سازی) و اشخاص خصوصی ناشی از امر واگذاری بنگاه­ ها، سهام و اموال دولتی به اشخاص، موافقت کرد.

** آیین ‏نامه اجرایی هیئت‏ های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی تصویب شد

هیئت وزیران به منظور شفافیت ‏بخشی به حدود صلاحیت هیئت‏ های حل اختلاف، ایجاد وحدت رویه در رسیدگی‏ های این هیئت‏ ها و یکپارچه نمودن وظایف متعدد آنها، آیین­ نامه اجرایی هیئت­ های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی را به تصویب رساند.

این آیین­ نامه به بررسی موضوعاتی از قبیل حدود صلاحیت هر یک از هیئت‏ های حل اختلاف شهرستان، استان و مرکزی، ترتیبات برگزاری جلسات هیئت‏ ها، رسیدگی، تصمیم‏ گیری و اعتراض نسبت به تصمیمات، وظایف دبیرخانه هیئت‏ ها و چگونگی اعتراض نسبت به تصمیمات آنها می­پردازد.

** موافقت دولت با خروج موقت تعدادی از آثار تاریخی و فرهنگی از کشور

دولت مجوز خروج موقت (446) قلم اشیای تاریخی - فرهنگی را از تاریخ 24 فروردین تا 31 مرداد ماه 1396 به کشور آلمان با مسئولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: