کد خبر: ۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵
کد پیشنهاد : ۵۳۰۵۰
خلاصه پیشنهاد :
معاونت كل نهاد رياست جمهوري با توجيهاتي به شرح زير خواستارساماندهي و يكپارچه سازي تبادل اطلاعات و مكاتبات بين دستگاههاي اجرايي شده است که مراتب را براي سير مراحل تصويب به هیئت دولت ارايه نموده است :
ساماندهي و يكپارچه سازي تبادل الكترونيكي اطلاعات و مكاتبات بين دستگاه هاي اجرايي كشور از جمله مؤلفه هاي موفقيت در چابك سازي دولت و تسهيل در ارايه خدمات با كيفيت به مردم شريف ايران اسلامي مي باشد .
نهاد رياست جمهوري با درك صحيح اين مهم از سال 1376 ايجاد شبكه دولت را در دستور كار قرار داده و در طي( 18) سال گذشته با همكاري استانداريها،اين شبكه به عنوان تنها شبكه امن بين دستگاهي كشور، ارتباط واحدهای اجرايي در سه لايه ملي،استاني و شهرستاني را با رعايت ملاحظات امنيتي برقرار و خدمات متعددي را به  دستگاههاي اجرايي ارايه نموده است .
لیکن علي رغم وجود شبكه ياد شده تعدادي از دستگاههای اجرایی مبادرت به استفاده از شبكه هاي نا امن بويژه شبكه جهاني( internet) در تبادل اطلاعات و مكاتبات نموده كه امكان بروز آسيب هاي غير قابل پيش بيني را در پی دارد .لذا به منظور ساماندهی و يكپارچه سازي تبادل اطلاعات و مكاتبات بين دستگاهی متن زیر را برای سیر مراحل تصویب به هیئت دولت ارایه نموده است:
 متن ابلاغیه پیشنهادی :
به منظور حفاظت از اطلاعات مبادله شده بين دستگاههاي دولتي اعم از وزارتحانه ها ،سازمان ها، مؤسسات و شركت هاي دولتي و نيز چابك سازي دولت،حذف كاغذ و كاهش هزينه ها،كليه دستگاههاي اجرایی دولتی موظفند در تعاملات اداري موارد زير را رعايت نمايند :
الف- به منظور احراز اصالت،ماهيت و صحت اطلاعات مبادله شده بين دستگاهي لازم است كليه معاملات الكترونيكي با امضاي ديجيتال و با قابليت ره گيري انجام شود .  .
ب- تعاملات الكترونيكي دستگاههاي دولتي با ساير قوا ،نيروهاي نظامي و انتظامي،نهادهاي انقلاب اسلامي و عمومي، بانك ها،بيمه ها و سازمان هاي مردم نهاد با رعايت قوانين و مقررات مربوط شمول بند"الف" مي باشد .
ج- استفاده از بستر اينترنت در انجام تعاملات اداري بين دستگاهي ممنوع بوده و انتقال هر گونه مستند دولتي بدون كسب مجوز ، انتشار غير مجاز اطلاعات محسوب مي شود .
د- ارسال و دريافت مكاتبات مراجعين،ترجيحاً از طريق پرتال هاي دستگاهي و در صورت عدم وجود آن از طريق دفاتر پست يا پيشخوان دولت انجام شود و چنانچه به صورت كاغذي در دبير خانه دستگاه وارد مي شود گردش اداري آن باید به صورت الكترونيكي و قابل رهگيري باشد .
هـ - مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات و امنيت نهاد رياست جمهوري موظف است داشبورد مكاتبات و تعاملات فرآيند محور دولت را تهيه نموده و تمامي دستگاه ها در اين زمينه همكاري لازم را خواهند داشت .


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون