کد خبر: 1394
تاریخ انتشار: دوشنبه 2 اسفند 1395 - 09:27
محسن حاجی میرزایی
در جلسه امروز هیئت وزیران، موضوع اعتماد مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی که حاکی از رضایت مجلس شورای اسلامی از خدمات این وزارتخانه است، مطرح شد و رییس جمهور از رییس مجلس، هیئت رییسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کرد.
گزارشی از کارنامه وزارت راه و شهرسازی
در جلسه امروز هیئت وزیران، موضوع اعتماد مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی که حاکی از رضایت مجلس شورای اسلامی از خدمات این وزارتخانه است، مطرح شد و رییس جمهور از رییس مجلس، هیئت رییسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کرد.
به بهانه اعتماد مجدد نمایندگان ملت به وزیر راه و شهرسازی مناسب است به گوشه ای از دستاوردهای این دوره را گزارش کنم.
دوره مسئولیت جناب آقای آخوندی با موفقیت های بزرگ و درخور اعتنایی در حوزه راه و شهرسازی همراه بوده است که به گمان من به شایستگی اطلاع رسانی نشده است.
زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت کشور با تلاش های انجام شده نوید از آینده درخشانی در این حوزه می دهد. اتمام عملیات اجرایی راه آهن گرگان – اینچه برون جهت انتقال بار ترانزیتی از کشور ترکمنستان و قزاقستان، افزایش 93 درصدی پروازهای ترانزیتی از فراز کشور، افزایش 62 درصدی جابجایی مسافر حومه ای ریلی، بیش از 5 هزار کیلومتر زیرساخت جاده ای شامل آزادراه، بزرگراه و راه اصلی و بیش از 5800 کیلومتر راه روستایی از جمله این تلاش های مهم است.
گسترش ظرفیت ناوگان دریایی و حمل و نقل دریایی کشور در دوره فعالیت وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید، از دیگر اقدامات موفقیت آمیز این وزارتخانه محسوب می شود. رشد 9 درصدی ظرفیت ناوگان دریایی نفتی کشور و رسیدن به 15 میلیون تن ظرفیت، رشد 10 درصدی ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر تجاری و رسیدن به 209 میلیون تن ظرفیت، بهره‌برداری از 39 پروژه توسعه و تجهیز بنادر به ارزش تقریبی 3272 میلیارد ریال، بهره برداری از 14 موج شکن بنادر کوچک چند منظوره در سواحل جنوب کشور و بهره برداری از بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندر شهید حقانی استان هرمزگان از جمله این دستاوردها است.
تصادفات رانندگی همواره یکی از دغدغه های اصلی کشوربوده و با توجه به میزان مرگ و میر و جراحات ناشی از آن، یکی از چالشهای اصلی مسئولان و مردم محسوب می شود. بر اساس مطالعات اقتصادی صورت گرفته با توجه به حدود 16،000 نفر کشته و 500.000 مصدوم ناشی از آن (سالانه) ، میزان هزینه مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تصادفات رانندگی، سالانه بیش از 40 هزار میلیارد ریال می‌باشد که این میزان در حدود 6% از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد حذف و اصلاح تعداد 1932 نقطه – مقطع و تقاطع پرتصادف در راه¬های شریانی و استقرار سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور در راه های شریانی کشور در 500 محور مهم نیز اقداماتی است که در جهت ایمن سازی راه ها و کاهش تلفات جاده ای به انجام رسیده است.
انعقاد قرارداد و خرید هواپیما از دو شرکت معتبر بین المللی که برای اولین بار در این شیوه و با این حجم در سالهای پس از انقلاب انجام شد و منجر به خرید 200 فروند هواپیما به شیوه اجاره به شرط تملیک و تامین مالی از مسیر درآمدهای حاصل از بهره برداری از هواپیماها به انجام رسید علاوه بر اینکه مهر ابطالی بر تحریم ها تلقی می شود زمینه ساز تحولاتی بزرگ در حوزه حمل و نقل هوائی محسوب می شود. زمینه سازی برای بازپس گیری سهم ایران از بازار صنعت حمل و نقل هوائی در منطقه و جهان و تسهیل گردشگری ملی و بین المللی از جمله این تحولات محسوب میشود
همچنین افتتاح 710 هزار واحد مسکن مهر از یک میلیون و هفتصد هزار واحد افتتاح شده در این دولت و افزایش آن به 800 هزار تا پایان دوره این دولت نیز از جمله خدمات این دستگاه به شمار می آید
درک اهمیت و ارزش این کارها بدون در نظر داشتن محدودیت های شدید منابع که در بخش عمده ای از دوران استقرار دولت یازدهم، دولت را در پیگیری اهداف و برنامه هایش با مشکلات متعددی روبرو کرد، میسر نیست.
بدون تردید اعتماد مجدد نمایندگان محترم مجلس به جناب آقای آخوندی حکایت از آگاهی آنان از این دستاوردهاست.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف