کد خبر: ۱۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۵
کد پیشنهاد : ۵۳۶۲۵
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
با توجه به مصوبه مورخ 20 /3 /1346 مبنی بر عدم امکان ایجاد صنایع (جدید التأسیس) در محدوده شعاع 120 کیلومتری تهران و از آنجا که بر اساس بندهای (2 و 3) مصوبه شماره 9420/ت/119 هـ مورخ 9 /4 /1364 هیئت محترم وزیران، شرکت شهرک های صنعتی مجری طرح ایجاد شهرک های صنعتی برای استقرار صنایع شناخته شده است، به استحضار می رساند، از تعداد 17 شهرک و ناحیه صنعتی در دست بهره برداری (فعال) استان تهران، فقط شهرک صنعتی...
مستثنی شدن شهرک صنعتی قرچک از محدودیت شعاع 120 کیلومتری تهران جهت استقرار واحدهای جدیدوزارت صنعت، معدن و تجارت با ارایه پیشنهادی اعلام نمود:

1با توجه به مصوبه مورخ 20 /3 /1346 مبنی بر عدم امکان ایجاد صنایع (جدید التأسیس) در محدوده شعاع 120 کیلومتری تهران و از آنجا که بر اساس بندهای (2 و 3) مصوبه شماره 9420/ت/119 هـ مورخ 9 /4 /1364 هیئت محترم وزیران، شرکت شهرک های صنعتی مجری طرح ایجاد شهرک های صنعتی برای استقرار صنایع شناخته شده است، به استحضار می رساند، از تعداد 17 شهرک و ناحیه صنعتی در دست بهره برداری (فعال) استان تهران، فقط شهرک صنعتی فیروزکوه خارج از محدوده شعاع 120 کیلومتری تهران واقع شده است و یکصد هکتار از اراضی شهرک صنعتی سالاریه نیز بنا به مصوبه شماره 99557/ت43084هـ مورخ 18 /5 /1388 هیئت محترم وزیران مستثنی گردیده است.

2در بررسی های صورت گرفته، شهرک صنعتی قرچک به دلیل دارا بودن امکانات زیربنایی، در راستای استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی و کمک به افزایش توان صنعتی و اقتصادی منطقه می باشد. از طرفی نظر به موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به راه های اصلی و مهم مواصلاتی استان و راه آهن و شرایط توپوگرافی منطقه، از ظرفیت های مساعدی برای توسعه برخوردار است. همچنین این شهرک در مسیر جریان بادهای غالب استان قرار نمی گیرد و این امر باعث افزایش بار آلایندگی به شهر تهران نمی گردد. همچنین شیب منطقه به نحوی است که در انتهای مسیر سفره های آبهای زیرزمینی قرار داشته و بار آلایندگی احتمالی از صنایع مستقر در آن بر آب تهران تأثیرگذار نخواهد بود. با توجه به سیاست های وزارت نیرو و آب منطقه ای استان ،مبنی برساخت و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب دراین منطقه و هدایت بخشی از آب استحصالی آن به دشت ورامین، تأمین منابع آبی شهرک به سهولت انجام خواهد پذیرفت.

3بدین منظور با توجه به محدودیت اراضی صنعتی خارج از محدوده شعاع مذکور (حداکثر اراضی باقیمانده سی هکتار) و به منظور افزایش میزان سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در سطح استان، درخواست مستثنی شدن شهرک صنعتی قرچک از شعاع 120 کیلومتری تهران را برای بررسی ارایه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون