کد خبر: 118
تاریخ انتشار: يکشنبه 19 ارديبهشت 1395 - 20:42

بسمه تعالی

هیات وزیران در جلسه امروز بعدازظهر خود به ریاست حجت­الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­جمهور، به بررسی گزارش عملکرد سازمان هلال احمر طی سه سال گذشته پرداخت.

رییس­جمهور با تقدیر از خدمات جمعیت هلال احمر بویژه در حوادث غیرمترقبه اظهار داشت: این نهاد با برخورداری از اعتماد عمومی دارای موقعیت ممتازی در جامعه بوده و حضورش موجب اطمینان و آرامش مردم است.

دکتر روحانی تقویت و تجهیز جمعیت و تأمین امکانات مورد نیاز و موجودی انبارهای آن را یک ضرورت مهم و از جمله وظایف دولت دانست و به سازمان مدیریت و برنامه­ریزی مأموریت داد نسبت به تأمین نیازمندی­های جمعیت هلال احمر اقدام نماید.

رییس­جمهور با بیان اینکه کشور ما ظرفیت­های فراوانی دارد که در صورت برنامه­ریزی و هماهنگی می­تواند از خدمات­رسانی جمعیت هلال احمر پشتیبانی کند، تصریح کرد: توان بالا و ناوگان بزرگ هلیکوپتری کشور و ظرفیت نیروهای مسلح در شرایط صلح، پشتوانه مهمی بویژه در حوادث غیرمترقبه برای خدمات هلال احمر بوده است و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز می­بایست با هماهنگی و ارتباطات بیشتر برای توسعه این پشتیبانی­ها اقدام کند.

وی همچنین ضمن تأکید بر توجه هرچه بیشتر سازمان هلال احمر به جوانان و جذب آنان در جمعیت، خاطرنشان کرد: آموزش بهداشت و خدمات امدادی، سازماندهی و کسب مهارت­های اجتماعی جمعیت هلال احمر می­تواند به ارتقای توانمندی­های جوانان و افزایش نشاط روحی و قابلیت­های مشارکت آنان در جامعه منجر شود.

گزارش سازمان هلال احمر، ضمن تبیین اهداف بشردوستانه این سازمان در راستای تأمین و حمایت از سلامتی و زندگی انسان­ها، به تشریح وظایف و مأموریت­های جمعیت هلال احمر پرداخته است.

طبق گزارش این سازمان از فعالیت­های خود طی سه سال گذشته، تعداد سه میلیون و صد و بیست و یک هزار و سیصد و دو نفر از افراد آسیب‌دیده از حوادث و سوانح در سراسر کشور از خدمات هلال احمر بهره­مند شده­اند که ارزش کل خدمات و عملیات و اقلام امدادی ارایه شده توسط این جمعیت در سه سال گذشته برابر با هجده هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین سرعت پاسخگویی به حوادث و آغاز عملیات نجات و امداد حضور در محل حادثه از متوسط یازده دقیقه به هشت دقیقه و پنجاه ثانیه کاهش یافته است که نمونه بارز آن در حوادث جاده‌ای و رسیدن نیروهای امدادی بر سر صحنه حوادث مشهود است.

بنا بر گزارش ارایه شده، از تعداد صد و هفده هزار و ششصد و سی و پنج حادثه به وقوع پیوسته طی سال­های 92 تا 94، تعداد دو میلیون و دویست و یازده هزار و نهصد و چهل و یک نفر طی عملیات امداد و نجات هلال احمر نجات یافته­اند. از سوی دیگر، ایجاد آمادگی و تاب­آوری تعداد 121ر832ر3 نفر و بیش از یک میلیون خانواده در برابر حوادث و سوانح موجب کاهش عملیات­های امدادی در نوروز 95 تا 9 درصد، کاهش امدادرسانی تا 35 درصد، کاهش 25 درصد عملیات رهاسازی شده و کاهش 21 درصدی انتقال به مراکز درمانی در طرح امداد و نجات نوروز 95 نسبت به نوروز 94 شده است.

ارائه خدمات امدادی به 512 شهر، روستا و مناطق عشایری شامل 376ر3 نفر امدادرسانی و 633ر10 اسکان اضطراری و توزیع چادر و مواد غذایی به ارزش یک میلیون و 237 هزار ریال و 76 سورتی پرواز با بکارگیری 5 فروند بالگرد در سیل 1395 از دیگر خدمات ارایه شده توسط سازمان هلال احمر است.

همچنین گزارش ارایه شده نشان می­دهد که در سه سال گذشته بیش از 743 هزار نفر به صورت داوطلبانه در اجرای برنامه­های این سازمان مشارکت داشته­اند که ارایه بیش از شش میلیون نفر ساعت خدمات و اهدای بیش از 294 هزار واحد خون از خدمات این داوطلبان است.

در ادامه، اعضای دولت آیین­نامه جذب، انتصاب و پرداخت فوق­العاده ویژه رؤسا و اعضای شعب سازمان تعزیرات حکومتی را اصلاح کردند.

هیات وزیران همچنین با هدف صیانت از محصولات و خدمات حلال و هماهنگی اقدامات و فعالیت‌های دولت در زمینه نشان تجاری و برند حلال، با تشکیل «شورای سیاستگذاری و راهبری حلال» موافقت کرد. اولویت دادن به حضور مؤثر در عرصه بين‌المللی، توسعه و تکمیل زنجیره تولید و تجارت محصولات و خدمات حلال و ارتقای زیرساخت‌ها و سطح کیفی استانداردهای مرتبط با حلال، از دیگر اهداف تشکیل این شوراست.

دولت در ادامه نسبت به اصلاح تصویب­نامه موضوع انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای آزادراه شش خطه قائم­شهر - ساری اقدام نمود. به موجب اصلاح این مصوبه، وزارت راه و شهرسازی سی درصد منابع مالی موردنیاز برای احداث آزادراه قائم­شهر- ساری و تأسیسات جانبی خاص آن را به حساب مشترک طرح واریز می­کند. طرف مشارکت نیز تأمین هفتاد درصد منابع مالی لازم برای احداث آزادراه و تأسیسات جانبی خاص آن را تعهد و تأمین می­نماید.

هیات وزیران همچنین به وزارت راه و شهرسازی اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین­المللی بین دولت­های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار) ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام نماید.

صدور مجوز به وزارت کشور برای انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری­های امنیتی و انتظامی بین دولت­های جمهوری اسلامی ایران، پادشاهی اسپانیا، جمهوری صربستان و جمهوری قرقیزستان، از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف