کد خبر: ۱۰۲۷
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵
کد پیشنهاد : ۵۳۵۴۹
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
عمده ترین مشکل آتش نشانی های کشور نبود قانونی جامع برای شفاف نمودن مسئولیت ها، وظایف و نقش سازمان در زمینه مسایل ایمنی و آتش نشانی است و بسیاری از مشکلات آتش نشانی ها نیز ناشی از همین مسأله است. اغلب برنامه ها و اقدامات در سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی کشور، واکنشی، مقابله ای و عملیاتی است.
لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا

روند رو به رشد شهرنشینی کشور ، علاوه بر ایجاد فرصت هایی برای توسعه انسانی، همواره مسایل و تهدیدهایی را ایجاد کرده است. به بیان بهتر، تغییر در سبک زندگی موجب افزایش و تنوع مخاطرات شده است.

تحلیل وضعیت موجود نظام ایمنی، آتش نشانی و مدیریت بحران درشهرداری ها و دهیاری های کشور، فقدان قوانین، ضوابط، مقررات و نظام های حقوقی جامع در زمینه آتش نشانی و ایمنی و همچنین نبود ساختار سازمانی یکپارچه را در مدیریت ایمنی و آتش نشانی در کشور مشخص می کند.

کمبود قوانین لازم الاجرا در زمینه ایمنی و آتش نشانی، مانعی در استفاده بهینه از پتانسیل های موجود و اجرای برنامه های پیشگیرانه بوده است. از تنها مواد قانونی مربوط به حوزه فعالیت آتش نشانی و ایمنی می توان به بندهای 14 و 20 ماده 55 قانون شهرداری و بند 30 ماده 10 اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیاری مصوب 1380 هیئت وزیران اشاره نمود و به غیر از این موارد، کمتر می توان قانون مستقلی را در زمینه آتش نشانی و ایمنی یافت.

شاید بتوان گفت عمده ترین مشکل آتش نشانی های کشور (که موضوع اصلی ایمنی نیز می باشد) نبود قانونی جامع برای شفاف نمودن مسئولیت ها، وظایف و نقش سازمان در زمینه مسایل ایمنی و آتش نشانی است و بسیاری از مشکلات آتش نشانی ها نیز ناشی از همین مسأله است. اغلب برنامه ها و اقدامات در سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی کشور، واکنشی، مقابله ای و عملیاتی است.

ضرورت :

- هرساله سرمایه مالی و انسانی عظیمی در شهرها و روستاهای کشور طعمه حریق، سیل، زلزله و انواع بلایای دیگر می شوند.

- طی قرن گذشته، به طور مستمر ایستگاه های آتش نشانی تأسیس شده، تجهیزات خریداری گردیده و نیروی آتش نشانی به استخدام درآمده است. اما حوادث و بلایا همواره یک گام جلوتر بوده اند.

- آمار حوادث و اقدامات نشان می دهد که این اقدامات هر چند در زمینه مقابله با حوادث موثر بوده اند، اما در کاهش و پیشگیری از وقوع آنها کافی نبوده اند.

- اکثر حوادث درصورت رعایت اصول ایمنی و اقدامات پیشگیرانه اتفاق نمی افتادند یا آثار و خسارات ناشی از آنها به حداقل می رسیدند.

- قانون شهرداری درخصوص وظایف مرتبط با آتش نشانی و ایمنی ناقص می باشد که این امر منجر به اتخاذ روش های متعددی در شهرها شده است.

- قوانین و مقررات مرتبط با ایمنی و آتش نشانی در کشور از انسجام و یکپارچگی لازم برخوردار نیستند.

- پوشش کشوری برای ارایه خدمات ایمنی و آتش نشانی وجود ندارد.

- نبود قوانین، مانع از بکارگیری موثر داوطلبین است.

اهداف :

اصلی ترین هدف این لایحه پاسخ به نیازها، خلاء ها و کمبود های قانونی در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی در سطح شهرها و روستاها و تهیه و تدوین پیش نویس قانونی جامع و مانع در حوزه شهر و روستا و ارایه راهکارهای خدمات رسانی، خدمات ایمنی و آتش نشانی فی مابین شهر و روستا می باشد. درراستای هدف اصلی فوق، هدف های فرعی دیگری نیز به شرح زیر متصور است:

- هماهنگی بین بخشی در تمامی دستگاه های مرتبط با موضوع، با رویکرد مدیریت یکپارچه ایمنی درشهرها و روستاها

- اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در مواجهه با حوادث.

 
 

 


غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مالک عابدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
0
0
سلام لطفا فکری هم به حال شاغلین در ایستگاه های آتش نشانی روستا ها بکنید که دارن با حداقل حقوق وبا نیروی کم وکار زیاد کار میکنند مگر آنها با آتش نشان های شهری چه فرقی دارند بخدا کار ایستگاه ما چند برابر در یک ایستگاه شهر است ما تقریبا همیشه سر کار هستیم در ایستگاه ما ۲نفر نیرو وجود دارد و ۲۴ساعته عملیات داریم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون